انواع گلخانه

نوشته شده توسط نویسنده on . Posted in Uncategorised

در طراحی و احداث گلخانه های مدرن علاوه بر پارامتر های طراحی مانند مشخصات اقلیمی (بارندگی ، دما ، تشعشع ، رطوبت نسبی ، باد ، EC ، ph آب، خاک و ...) نوع و فضای گلخانه ها نیز جزء پارامتر های مهم می باشد به همین دلیل گلخانه ها بر اساس پارامتر های مختلف به شرح ذیل تقسیم بندی می شوند :

تقسیم بندی بر اساس نوع تولید :

1- گلخانه تولید سبزی و صیفی ( خیار ، گوجه فرنگی ، توت فرنگی ، فلفل ، بادمجان ، طالبی و سبزیجات برگی و ریحان .و شاهی و ....)

2-گلخانه های تولید گل و گیاهان زینتی برای تولید انواع گل های شاخه بریده ( رز ، گلایل ، داوودی )

3-سالن های گلخانه ای تولید قارچ دکمه ای و قارچ صدفی

تقسیم بندی بر اساس نوع کاربری :

1-گلخانه آموزشی                                                                                                               Teaching Green House

2-گلخانه تحقیقاتی                                                                                                              Research Green House

3-گلخانه تفریحی و سرگرمی                                                                                                      Hobby Green House

4-گلخانه تجاری                                                                                                             Commercial Green house 

تقسیم بندی بر اساس شکل ظاهری :

1سقف شیروانی                                                                                                                                     A Frame

A FRAME     

2-سقف قوسی یا سیرکولار                                                                                                                       Curved Roof

invernadero plastico 9 z         

3-سقف گنبدی                                                                                                                                    Gothic Arch

 North20Slope2009        

55318131250f91545bc5ce

تقسیم بندی بر اساس پوشش:

1-پلاستیکی

2-شیشه ای

3-پلی کربنات (شیشه و پلاستیک-پلی کربنات و پلاستیک)

از آنجایی که رشد قارچ به نور نا چیزی نیاز دارد لذا اگر بصورت گلخانه احداث شود از انواع پلاستیک رنگی استفاده می شود و عمدتا به صورت یک ساختمان معمولی با بلوک آجر و سیمان که امکان گرمایش ، سرما ساز و رطوبت ساز دارند ساخته می شود. در مورد قارچ های دکمه ای نیاز به کارگاه تولید کمپوست نیز می باشد و به دلیل آلودگی محیطی حتما باید خارج از مناطق مسکونی احداث شوند . در مورد قارچ های قارچ های صدفی بدلیل عدم نیاز به کمپوست می توان در مناطق مسکونی نیز تولید نمود.

همچنین در کشور ما گلخانه های تجاری و تفریحی از رونق و اقبال چندانی برخوردار نمی باشند و گلخانه های مدرن عمدتا با هدف تحقیقات و تجارت مورد توجه می باشند.

و بدلیل وزن بالای شیشه نسبت به پلی کربنات و پلاستیک یا پوشش های دیگر و به تبع آن افزایش وزن سازه و در نتیجه افزایش هزینه در احداث گلخانه های تجاری از سازه های A Freme و پوشش شیشه استفاده نمی شوند.

لذا در این بخش عمدتا مباحث حول محور گلخانه های مدرن جهت تولید سبزی و صیفی و گل و گیاهان تزئینی با هدف تحقیقات و تجارت در شکل های ظاهری و پوشش متفاوت متمرکز می گردد.

الف-گلخانه هایی با شکل ظاهری  A Frame عمدتا جهت تحقیقات و با نام گلخانه های تحقیقاتی استفاده می شوند و بدلیل شکل  ظاهری با پوشش شیشه سیکوریت احداث می گردند.

ب-متداول ترین نوع گلخانه های مدرن با اهداف تجاری با شکل ظاهری قوسی (Curved) یا گنبدی (Gothic) با پوشش پلی کربنات یا پلاستیک و یا ترکیبی (دیواره پلی کربنات و سقف پلاستیک ) و بسیار بندرت با پوشش شیشه در دیواره استفاده میشود.

 از مزایای استفاده از این تیپ گلخانه ها:

-تامین حجم و فضای کافی که باعث چرخش هوا و در نتیجه CO2 لازم برای انجام عمل فتوسنتز به مقدار کافی در اختیار خواهد بود.

-کاهش سطح تبادل حرارتی

-سازگاری با اقلیم های مختلف

-کاهش مصرف سوخت

-امکان احداث در مساحت های بزرگ

-نحوه ی مونتاژ پیچ و مهره ای (پرتابل)

-زمان کمتر و راحتی نصب پوشش پلاستیک

-وزن کم و مقاومت در برابر باد و برف

-وزن و هزینه کم نسبت به شیروانی

-قابلیت دیگر سازه های تونلی دوپوشش کردن سازه و تزریق هوای فشرده که باعث کاهش 40 درصدی مصرف انرژی فسیلی و بطور قابل توجهی بر طرف کردن مشکل تعریق می گردد.

ما بین دو تیپ سقف قوسی و گنبدی به دو دلیل زیر سقف گنبدی به سقف قوسی ترجیح داده می شود :

1-سطح پوشش در بالاترین نقطه بصورت افقی می باشد و باعث عدم هدایت صحیح برف و ماندن رطوبت و تعریق در آن نقطه می شود.

(که با پوشش کردن سازه (افزایش هزینه ) و یا تبدیل سقف به گنبدی برطرف می گردد.البته با افزایش دما نیز میتوان رطوبت را کاهش داد)

2-احداث پنجره جهت تحویه مشکلتر از گنبدی ی شیروانی می باشد به همین دلیل از پنجره های Roll up استفاده می شود (افزایش هزینه)